Plansız gezmek neden daha iyi?

2006’daki ilk dünya turumda her şeyi planlamıştım. Nereye gideceğimi, nerede kalacağımı, ne kadar kalacağımı, nasıl gideceğimi. Sonra yarısında planı terkettim ve akışına bıraktım. Yıllar sonra seyahat planlama şeklim değişti. Şimdi son dakikada planlıyorum ve nadiren herhangi bir seyahatnameyle plan yapıyorum. Uzun yıllardır ettiğim seyahatler beni akışa bırakma konusunda daha iyi hale getirdi. Plan değiştiğinde veya işler yanlış gittiğinde sadece buna uyum sağlıyorum. Talihsizlikler de maceranın bir parçası.

Plansız seyahat etmek size inanılmaz bir esneklik sağlıyor. Hiçbir şeyi çok önceden rezerve etmediğinizde bir seyahat programına bağlı olmuyorsunuz ve fikrinizi değiştirdiğinizde ya da yolda daha iyi bir şey olduğunda çabucak geçiş yapabiliyorsunuz. Gününüzü açık bıraktığınızda rastgele heyecanlı ve plansız maceralara atılabiliyorsunuz. Tayland’ın bir adasında bir arkadaşımla buluşmak için planımı değiştirdim ve o adada bir ay kaldım. Başka bir zaman Kamboçya’da bir kızla tanıştım ve uçuşumu bir kaç gün erteledim ve sonrasında 5 ay boyunca sevgili olup birlikte gezdik. Planıma kati bir şekilde sadık kalsaydım bu deneyimleri yaşayamazdım.

BENZER YAZI:  Stressiz seyahat için 5 ipucu

Pek çok yeni gezgin benim aksine seyahatlerini planlıyor. Bütün yol haritaları planlanmış hatta bazen saatler bile. 2 Gün burada, 3 gün orada… İnsanlar bunu neden yapıyor anlıyorum. Mesaj kutuma 3 haftada Avrupa’yı gezmek, 1 Ayda Güney Asya’yı gezmekle ilgili sayısız mesaj geliyor. Sınırlı bir zamanınız olduğunda mümkün olduğunca çok yer görmek istiyorsunuz. Bir saniyeyi bile ziyan etmemek istiyorsunuz. Bu önünüzde 2 hafta da olsa 2 ay da olsa doğru. Sadece bir kaç insan sonsuza dek seyahat edebilir yani önünüzde her zaman bir bitiş çizgisi var. Zamana karşı bir yarış oluyor.

Ama seyahat ederken “az daha çoktur”. Bir yerde geçireceğiniz daha fazla zaman yaşamın ritmi için daha iyi hissetmenizi sağlar. Daha sakin bir hızla, öne çıkanlardan daha çok şey görmenizi ve seyahatinizde mutlu kazalar için takviminizde yer açmanıza olanak verir. Yavaşlamak büyük bir fark yaratabilir.

Buda’nın da dediği gibi “orta yol doğru yoldur” ve seyahat için orta yol basitçe genel bir plan yapmak ve boşlukları yolda doldurmaktır.

BENZER YAZI:  Stressiz seyahat için 5 ipucu

Yeni yerler için ilk gezi programımı yaptığımda çok hevesliydim ve her şeyi tıkıştımıştım. Sonra derin bir nefes aldım, bunun çok gerçekçi olmadığının farkına vardım ve planımın anahatlarını günde 1-2 şey görebileceğim şekilde revize ettim.

Bence en iyi gezi planlaması genel hatları çizmektir. Gezinizin ilk birkaç gecesi için rezervasyon yapın ve seyahatinizi ucu açık bırakın. Durmak veya yönünüzü değiştirmek istediğiniz zamana kadar harekete devam edin. Bu şekilde asla bir yere bağlı olmak zorunda kalmazsınız.

Akışına bırakın.

Rota çizmenin sihirli bir yolu yok. Bir şehir veya bir ülke olsa da. Basit haliyle bir döngüde ilerleyin ve sürekli geri geri gitmekten kaçının. Bu şekilde ulaşım maliyetlerini düşürürsünüz ve nereye gittiğinizi bilirsiniz. Planınız esnek olsun, tercihinize göre bir yerde daha fazla kalabilin ya da erkenden ayrılabilin.

Bütün gezginlerin size söyleyeceği tek şey yolda beklenmedik şeylerle karşılaştıklarıdır. Eğer esnek değilseniz programınızdaki en ufak zorunlu değişiklikte stres yaparsınız. Anın tadını çıkaramadan atraksiyondan atraksiyona koşarsınız çünkü sıradaki şeye yetişememekten korkarsınız.

BENZER YAZI:  Stressiz seyahat için 5 ipucu

Kısaca planınızı nasıl yapmanızı söylemem gerekirse.

1. Adım: Hayalinizdeki geziyi olabildiğince detaylı planlayın.
2. Adım: Planın yarısını çöpe atın.
3. Adım: Kalacağınız her destinasyon için en çok yapmak istediğiniz 3-4 şeyin listesini yapın.
4. Adım: Bu listeyi alın ve diğer her şeyi unutun. Gerçekten yapmak istediğiniz şeyleri yapın ve gerisini şansa bırakın.

En iyi gezi planı yoldaki değişikliklere nasıl esneyebileceğiniz konusunda size fikir veren plandır. Kendinize seveceğiniz veya sevmeyeceğiniz yerler için esneklik payı bırakın. Nereye gideceğinize ve ne göreceğinize karar verin ama kendinizi buna bağlamayın.

Plansız gezmek harika bir fikir. Bir planın suretiyle gezmek ise daha da harika.

Kaynak

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir