Polonya’nın en güzel şehri Krakow

II. Dünya Savaşı, Polonya‘nın diğer büyük şehirlerine bir yıkım getirse de Krakow‘daki binalar bombardımanlardan ve çarpışmalardan kaçmayı başarmış. 1978 yılında Krakow eski şehrinin tamamı UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne eklendi. Bu gezginlerin Krakow’u ıskalamaması gerektiğini gösteren apaçık bir gösterge. Krakow’un, Polonya’nın en güzel şehri olduğunu kanıtlayan dokuz yer:

1. Kumaş Borsası

Avrupa’nın en güzel ortaçağ kenti meydanlarından birinin ortasında bulunan Kumaş Borsası, Krakow’un en tanınmış binalarından biridir. Bu krem renkli tuğla kullanılarak yapılan yapının kemeraltı yollarında dolaşıp, kehribar takılar, tahta kutular veya dini simgeler gibi hediyelik eşya satan ve süslü lambalarla aydınlatılan tezgahlarla kaplı merkez geçidine çıkın. Oradan tekrar dışarı çıkın ve meydanı çevreleyen, parlak renklerle boyanmış kasaba evlerine hayran kalın.

Krakow Kumaş Borsası.

2. Wawel Kalesi ve Katedrali

Vistula Nehri‘ne bakan bir tepe üzerinde bulunan Wawel, kraliyet kalelerinin ve katedrallerin en ünlüsü olan büyük bir bina kompleksidir. İçeride bir müze var ancak dış cepheler içerideki sergilerden daha etkileyici. Sergiler 2019’da geçici olarak kapatıldı. En eski taş binaların bazıları 11. yüzyıla kadar uzanıyor ve kilise kuleleri, çan kuleleri, küçük kuleler ile geniş avlular masallardan çıkmış gibi görünüyor.

Wawel Kalesi ve Katedrali

3. St. Florian’s Kapısı ve Floriańska Caddesi

St. Florian’s Kapısı, Krakow’un en önemli ortaçağ kapısıdır. 13. yüzyılda inşa edilen kapı, Krakow’u güçlendiren duvarlara yerleştirilmiş sekiz kapıdan biriydi ve bugün hala ayakta kalan tek kapı. Kapı hala Kraków’un eski kentine ana giriş kapısı olduğundan, çoğu ziyaretçi şehre ilk bakışlarını buradan atar. Beyaz taş kuleli büyük Gotik geçit, Floriańska Caddesi‘nin geniş parke taşlarına ve renkli evlerine açılıyor.

St. Florians Kapısı

4. St. Mary’s Bazilikası

Ana pazar meydanındaki Kumaş Çarşısı’nın karşısında bulunan St. Mary Bazilikası, iki büyük kuleye sahip bir tuğla yapıdır. Kuzey kulesi şehir için gözetleme kulesi görevi görüyordu ve her saat başı, bir adam oradan bir borazan çalıyor. Her gün, 12. yüzyılda Tatar istilasını haber vermeye çalışırken boğazından vurulan gözcü anısına çağrı aniden kesiliyor.

BENZER YAZI:  Hemen gitmek isteyeceğiniz 17 rengârenk şehir

İnanılmaz süslü dekorasyonla yüzyüze gelmek için içeri adım atın; duvarlar koyu kırmızı ve altın, tavanlar mavi ve parlayan yıldızlarla kaplı görünüşe sahip. Veit Stoss‘un 15. yüzyıldan kalma Gotik mihrabı da önemli bir turist noktası durumunda. Tahtaya oyulmuş ve zengin bir şekilde dekore edilmiş mihrabın savaş sırasında sökülüp saklanmasından kıymetini anlayabilirsiniz. Mihrap Polonyalıların çabalarına rağmen, Naziler tarafından bulundu ve savaştan sonra Krakow’a iade edilmeden önce Nürnberg’e taşındı. Mihrap her gün saat 11.50’de açılıyor. Yakındaki Mariacki Meydanı‘nda dikkatli adımlar atın: Rynek Metrosu’ndaki eski mezarlığın tepesine inşa edildi.

Adam Mickiewicz anıtı ve St. Mary’s Bazilikası.

5. Kanonicza Caddesi

Kanonicza Caddesi, St. Florian’ın kapısından Wawel’e giden eski Kraliyet Rotası’nın bir parçasıydı ve Krakow’un Polonya’nın başkenti olduğu zamanlar (1596’ya kadar) muzaffer kralları, saygınları ve dini liderleri geçit törenlerinde ağırladı. Sokak boyunca sıralanan Rönesans ve Barok tarzındaki evler pastel tonlarda boyanmış durumda yani Instagram kullanıcıları için harika bir yer. Ayrıca, Kraków’un yaz aylarında yaşadığı turist akınlarından kaçmak için sokaktaki sessiz taş avlulardan birine girebilirsiniz. Polonya’nın en sevgili oğlu Papa John Paul II’nin evi olan 19 numaralı evi de ıskalamayın.

Kanonicza Caddesi.

6. Plac Bohaterów Getta

Bu meydan Podgórze‘de yani eski Yahudi gettosunun merkezinde bulunuyor. Kraków’un Yahudilerinin yaşamaya zorlandıkları, mallarının ellerinden alındıkları ve sonunda toplama kamplarına sürüldükleri yer burasıydı. Polonya tarihinin bu korkunç döneminde kaybedilenleri hatırlatmak amacıyla irili ufaklı 70 dökme demir sandalye meydana yerleştirilmiş. Sandalyeler bu canlı meydanı renklendiren evlerle keskin bir tezatlık oluşturuyor. Krakow’un geçmişini yansıtan bir yer.

Plac Bohaterow Getta’da katledilen Yahudileri anmak için konan demir sandalyeler.

7. Collegium Maius Avlusu

Muhteşem bir kırmızı tuğla yapı olan Collegium Maius, Kraków’daki Jagiellonian Üniversitesi’ndeki en eski binadır. 15. yüzyıla yapılan arkadlı avlu, ziyaret edilmeye değer. Sabahları, öğrenciler uyanmadan ve turistler gelmeden gidin. Üniversitenin en ünlü öğrencilerinden biri olan Nikolas Kopernik‘i matematik karalamaları ve astronomi notlarıyla kafanızda canlandırabilirsiniz. Ayrıca sizi kütüphane ve diğer bölümlere de götürecek olan rehberli turlara katılabilirsiniz.

Collegium Maius Avlusu

8. Rakowicki Mezarlığı

Krakov’un Rakowicki mezarlığı yabancı turistler arasında nispeten bilinmiyor, bu yüzden kalabalıktan uzaklaşmak istiyorsanız çok sakin bir yer. Mezar taşları ve türbeler geniş, parke taşlı yürüme yolları boyunca sıralı ve ağaçlarla gölgeleniyor. Mezarlık, çoğu muhteşem heykellerin yanı sıra ünlü ve ünsüz pek çok Krakowlu’yu ağırlıyor. Burada mezarlara yerleştirilen mumların içinde yanıp sönen renkli fenerler göreceksiniz. Polonyalılar bu fenerleri kaybettiklerini onurlandırmanın bir yolu olarak bırakıyor; 1 Kasım Azizler Günü ‘nde mezarların ışıkla parladığını görürsünüz, ancak fenerler yıl boyunca görülebilir. Ünlü Polonyalı ressam Jan Matejko, şair Wisława Szymborska ve Papa John Paul II’nin ebeveynlerinin mezarlarını arayın.

Rakowicki Mezarlığ

9. Eski Sinagog

Krakow’un Eski Sinagog‘u, Krakov’un eski Yahudi bölgesi olan Kazimierz’in ortasında yer alıyor. Çok az sayıda Yahudi insan kentte kalsa da, yenilikçi hipsterların popüler yaptığı bu mahalleden geçen hahamları görmek mümkün. 15. ve 16. yüzyıllarda inşa edilen Eski Sinagog, Krakow’da hayatta kalan en eski Yahudi mimarisi örneği. Oldukça sade görünen dış cephe, içinde bulunacan hazineleri dışarı yansıtmıyor. 1940’lı yıllarda Alman işgali sırasında sinagogun içi yağmalandı ancak daha sonra ana ibadet salonundaki yüksek tonozlu tavanlarla güzelce restore edildi.

BENZER YAZI:  Havadan çekilmiş fotoğraflarla harabeler

Sinagog, Kazimierz’deki Yahudi hayatının kalbindeki Szeroka Caddesi‘nde bulunmakta ve şimdi de tüccar evleri ile Yahudi yemekleri sunan restoranlarıyla turistleri kendine çekmekte. Ziyaret saatleri mevsime göre değişmekte; normal biletler yaklaşık 3 dolar ve sesli rehber de 2.50 dolar civarında.

Eski Sinagog

Kaynak

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir