Rusya’nın büyüleyici 5 yeri

Sovyetler Birliği‘nin en büyük ve güçlü üyesi Rusya nefes kesici güzelliklere ev sahipliği yapmaya devam ediyor. Muhtemelen Rusya’nın en büyüleyici yanı ülkedeki kontrast.

Rusya, ılık subtropikal plajlardan buzullarla kaplı dağların yamaçlarına, şirin köylerden doğal parklara kadar görülmesi gereken pek çok yere sahip.

Eğer Rusya’ya kısa bir seyahat yapmak istiyorsanız ve nereye gitmeniz gerektiğini bilmiyorsanız bu yazı seçim yapmanızı kolaylaştırabilir. İşte bizim Rusya’daki favori 5 yerimiz.

1. Moskova

Rusya’nın başkenti olan Moskova, ülkenin en önemli yeri. Politik öneminin haricinde Moskova mimarisiyle dünyada önemli bir yere sahip. Bale, orkestra senfonileri ve sanat galerileri gibi sanatsal etkinlikler Moskova’daki yaşam biçiminin merkezinde yer alıyor. Kremlin ve Lenin ile Stalin’in heykellerinin bulunduğu Kızıl Meydan hiçbir şekilde görmeden gelinmemesi gereken yerler. Moskova’da görülmesi gereken yerler yazımıza da bir göz atmanızı öneririz.

Moskova’da bulunan Aziz Vasil Katedrali.

2. St. Petersburg

Burası Leningrad olarak da biliniyor. St. Petersburg, 1703 yılında Çar I. Petro tarafından inşa ettirilmiş ve Çarlığa başkentlik görevinde bulunmuş. Finlandiya körfezini besleyen Neva Nehri üzerindeki eşsiz konumu, bu şehri kuzey seyahat gemileri için oldukça çekici bir turizm merkezi haline getiriyor. St. Petersburg, Ermitaj Müzesi‘ne ev sahipliği de yaptığı için Rusya’da en çok ziyaret edilen şehirlerden biri çünkü bu müze dünyanın en iyi sanat koleksiyonlarından birine sahip.

St. Petersburg

3. Elbruz Dağı

Güney Rusya’da Kafkas Sıradağları’nda bulunan Elbruz Dağı, yaklaşık 5.642 metredir ve dünyanın “Yedi Zirvesi” nden biri olarak kabul edilir. Elbruz bir volkandan oluşmuş olsa da, kaydadeğer bir patlama yapmadı ve şu an uykuda. Karla kaplı tepeleri, tüm turistler için mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir çeşit kalıcı ve dingin bir güzelliğe sahip.

Elbruz Dağı

4. Nizhny Novgorod

600’den fazla anıt ve heykelle ve sayısız konser salonu ile sanat müzesiyle Nizhny Novgorod Rus kültürü içerisinde kendini kaybetmek isteyenler için en ideal yer. Bu küçük kent 13. yüzyılda bir kale olarak inşa edilmiş, zaman içerisinde ünlü yazar Maksim Gorki‘nin doğduğu şehir olduğu için buraya Gorki de denilmiş. Bolşevikler tarafından yıkılmamış, 13. yüzyıl mimarisine sahip eserler arasında ayakta kalmayı bilmiş tek yapı olan büyüleyici Başmelek Katedrali görülmeye değer.

Nizhny Novgorod

5. Vladivostok

Vladivostok muhtemelen Rusya’nın en güzel ve en çok manzaraya sahip yeri. Her taraftan dağlarla ve körfezlerle kuşatılmış bu şehir pitoresk bir görünüme sahip. Ayrıca Vladivostok Rusya’nın en büyük limanına da ev sahipliği yapıyor. Şehirde tiyatrolar ve müzeler pek çok Rus şehrinde olduğu gibi bolca bulunuyor.

Vladivostok.

Yüzyıllarca süren kültürü ve geniş manzarasıyla, Rusya gerçekten de her turist için mutlaka ziyaret edilmesi gereken birçok yere sahip. Umarız bugünkü rehberimiz seyahat planlarınızda size yardımcı olabilir. Görüşmek üzere!

BENZER YAZI:  16 Fotoğrafla Rusya

Kaynak

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir