Şefin önerisi: Barselona

Albert Adria altı sene önce El Bulli‘den -kardeşi Ferran’ın 2011’de kapanan dünyaca ünlü restoranı- ayrıldığından beri, İspanya‘da bir ikon haline geldi. Son girişimi Meksika mutfağı Hoja Santa dahil beş restoranı, köhne El Parallel bölgesini canlı bir yeme-içme merkezine dönüştürdü. Kokteyl okulunun açılışına bir ay kala Adria,T+L ile yerel favorilerini paylaşıyor.

Tadın

El Raval‘daki fayori restoranım Asya usulü tapas servis eden Dos Palillos (dospalillos.com)” diyor Adriâ ve ankimo (kelerbalığı ciğeri) ile buharda karidesli mantıyı öneriyor. + Montjuic‘taki, Bask spesiyalitesi txangurro cannellone gibi yerel yemekler servis eden Espai Kru‘ya (espaikru.com) gidin. + Şefin müdavimi olduğu suşi mekanı, 50 sandalyeli pek sessiz bir yer olan Koy Shunka(koyshunka.com). “Yılanbalıklı nigiri ile toro tatki’yi deneyin.”

BENZER YAZI:  Eksantrik Avrupa kaçamakları

Alın

“Barselona’daki fayori dükkarnm Vinçon (vincon.com)” diyor Adriâ. Mobilyadan tabloya her şey için, Passeig de Grâcia üzerindeki bu tasarım dükkânını tercih ediyor. + 1851den beri hizmet veren El Born‘daki gurme dükkânı Casa Gispert, “eski dünya hissini korumayı başardı” diyor. Baharatlar, çaylar, kavrulmuş fındıklar hâlâ geleneksel örgü sepetlerde muhafaza ediliyor.

Yapın

Gerçek bir sanat meraklısı olan Adriâ, Katalan informalist ressam Antoni Tapies‘e bayılıyor. Fundacio Antoni Tapies (fundaciotapies.org), sanatçının eserlerinin sergilendiği dört katlı, huzurlu bir müze. “Oraya düşünmeye ya da rahattamaya giderim.” + Adriâ, taş sokaklı Barri Gotic‘e de eski dükkânları ve mezecileri için gidiyor. Öğle yemeğinde tapas ve vermut servis eden La Pineda bunlardan biri. “İşte orası gerçek Barselona.”

BENZER YAZI:  Yerlilerin gözünden Madrid sevdası

T+L

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir