Sidney’de samimi Avustralya mutfağı

Bu Avustralya metropolü büyük, gösterişli ve abartılı bir yer olarak tanınsa da şehrin restoranları son zamanlarda küçük, değişik ve mütevazı bir yapıya büründü.

İtalya’daki çok övülen Osterica Francescana’da çalışmış olan Mitch Orr, ACME‘de el yapımı makarnalarını Italyan babaannelerin hayal edemeyeceği tarzda hazırlıyor. Kara sarımsak ve yanık biber ile wok’ta çevrilmiş linguine, ya da Filipinler’den esinlenilerek üzerinde çiğ yumurta sarısı ve sirkeli ekşi domuz eti ile sunulan elle kesilmiş erişte gibi yemekler var.

Eun Hee An ve Ben Sears, yükselen bir semt olan Redfern’deki MOON PARK‘ta “fine dining” geçmişlerinin beyaz masa örtülerini, sade mobilyalar ve brüt beton zeminlerle takas ettiler. Restoran, tasarım konusundaki eksikliğini, Kore mutfağına getirdiği eğlenceli yorumla fazlasıyla kapatıyor. Latin çiçeği yaprağı üzerinde sunulan, tütsülenmiş yılanbalığı ve pirinç patlağı sarması ssam, İskandinav mutfağı esintileri taşıyor. Üzerinde didilmiş uskumru etiyle gelen taze soğanlı klasik pajeon krepi de öyle.

BENZER YAZI:  Yalnız kadın gezginler için en güvenli yerler

Bir başka Uzakdoğu esintili mekân, Sidney’in Japonya’ya aşk mektubu olarak da niteleyebileceğimiz, izakaya barlarını andıran gürültülü CHO CHO SAN. Burada şef Nic Wong, kuzu pirzolasını sancho biberiyle tatlandırıyor ve zencefilli tataki’yi en iyi Avustralya dana etinden hazırlıyor.

Sidney’in bugünlerdeki en popüler restoranı ise hiç şüphesiz Mat Lindsay’in odun fırınından şaşırtıcı özgünlükte ve incelikte yemekler çıkardığı ESTER. Buharda pişmiş ekmeğin üzerinde ıstakoz sosisi, klasik Avustralya sosislisini başarıyla bir üst seviyeye çıkarıyor; özellikle de Si Vintners’ın harika Pinot Noir Ros’uyla eşleştiğinde.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir