Sidney’de ucuza gezmek

Avustralya Doları, Türk Lirası’nın yaklaşık 4 katı değerinde. Durum böyle olunca Sidney biz Türkler için gezilmesi pahalı destinasyonlardan biri. Bu yazıda bütçenizi aşmanızı engelleyecek ucuz şeylerden bahsedeceğim.

1. Town Hall (Belediye Binası) turu

1889’da inşa edilmiş güzel Belediye Binası resmedilmeye değer bir Victoria dönemi eseri. Salı sabahları 2 saat süren detaylı bir tur düzenleniyor. Tura 5 Avustralya Doları karşılığında katılabilirsiniz. Şehir ve bina hakkında biraz tarih öğrenmek için harika bir yöntem.

Sidney Belediye Binası

2. Pazar gezileri

Sidney’de yürüyüş mesafesinde tonla inanılmaz güzel pazar var. Ne ararsanız arayın; antikadan yiyeceğe, yerel hediyelik eşyalardan kıyafetlere her aradığınızı bulabilirsiniz. Ben Paddington pazarına bayıldım. Çiftçi pazarı da en iyilerden. Çok kalabalık oluyor ve çiftçi pazarı bana durmaksızın yemek pişirme isteği veriyor. Bazı harika pazarlar:

 • Glebe pazarı
 • Rozelle koleksiyoner pazarı
 • Orange Grove organik pazar
 • Bondi çiftçileri pazarı
 • Manly pazar yeri
 • Chinatown gece pazarı

Sidney Glebe Pazarı

3. Sidney’in etkinliklerine katılın

Melbourne’ün Avustralya’nın başkenti ilan edilmesinden beri Sidney’de bir kompleks oluştu. Sidney her yıl düzinelerce etkinliğe ev sahipliği yaparak rakibi Melbourne’ü geçmeye çalışıyor. Sanat galerisi geceleri, konserler, festivaller ve daha fazlası… Çoğu bedava ve bunları Sidney turizm internet sitesinden bulunabilirsiniz. Dikkate değer bazı etkinlikler şunlar:

 • Yeni Yıl Gecesi (Sidney’de Dünyanın en büyük Yeni Yıl Gecesi etkinliği düzenleniyor)
 • Kayıp Cennet (3 günlük müzik festivali)
 • City2Surf (geleneksel yarış ve eğlence festivali)
 • Vivid Sydney (geleneksel ışık, müzik ve fikir festivali)
 • Twilight at Taronga (yaz müzik festivali)

Twilight at Taronga

4. Ucuza ye!

Ucuz bir öğüne ihtiyacın mı var? Şehirdeki sushi trenleri 10-20 Avustralya Dolarına doyurucu öğünler sunuyor. Chinatown’da noodle ve meyveli börek dükkanlarında lezzetli ve otantik yemekleri 10 Avustralya Doları’ndan daha az bir ücrete yiyebilirsiniz. Newtown’daki Lentil as Anything isimli vejeteryan restoranda karnınızı doyurup “istediğiniz” ücreti verebilirsiniz.

BENZER YAZI:  Yılbaşı gecesini kutlamak için gidilebilecek dünya üzerindeki en iyi 7 yer

Başka bir ucuz restoran ise MLC Merkezi’ndeki yemek alan. Finans merkezindeki büyük binada genellikle ofis çalışanları yiyor. Meksika mutfağından sushiye, salatalardan sandaviçlere büyük porsiyon yemekleri 10 Avustralya Doları’ndan daha az bir fiyata bulabilirsiniz. Diğer ucuz restoranlar.

 • El Jannah (tavuk sandaviçcisi)
 • Chinese Noodle Restaurant (ev yapımı noodle)
 • Spicy Joint (baharatlı Çin yemekleri)
 • Spice I Am (Tayland yemekleri)
 • Wish Bone (kızarmış tavuk)

Chinatown

5. Pahalı şeyleri görmezden gelin

Dünyanın hemen hemen her yerinde çok para verip sonucunda her kuruşuna değdi diyebileceğiniz yerler var ama bu Sidney için çok doğru değil. Sidney’de hep hayal kırıklığına uğradım. Kokteyl barlarından, pahalı et ve sushicilerden uzak durun çünkü her seferinde aç, mutsuz ve tatmin olmamış olarak kalktım. Şehirde biradan, şaraptan ve alt kesime hitap eden yerlerden şaşmayın, paranızın karşılığını daha fazla alırsınız.

BENZER YAZI:  Sidney'e daldık!

6. Ucuz içecek için sırt çantalı barlarına gidin

Sidney’de içmek pahalı. Bira genelde 10 Avustralya Doları. Ucuza içmek için sırt çantalıların takıldığı barları ziyaret edin. World Bar ve Ivy Otel sırt çantalılar için fırsatlar sunuyor buralarda birayı 4-7 Avustralya Doları’na içebilirsiniz. Ayrıca Peter Pan Seyahat Acentası Salı günleri King Cross’ta ücretsiz içecekler sunuyor!

Sydney, inanılmaz aktivitelerle dolu, hareketli, rahat bir plaj şehridir. Dikkat etmezseniz bütçenizi çok kısa sürede aşabilirsiniz. Sidney pahalı olsa da çok ucuza veya bedavaya sizi meşgul edebilecek pek çok aktivite var. İyi eğlenceler!

Sidney’de yapılacak bedava şeyler

Kaynak

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir