Şimdi Umman’a gitme zamanı

1700 kilometrelik parıltılı kıyı şeridi ile Arap Yarımadası‘nda bulunan Umman; çekici plajları, mistik manzaraları ve doğal ihtişamı ile öne çıkan bir turizm merkezi. Uluslararası turist sayısını 2020’ye kadar beş milyona çıkarmayı amaçlayan sultanat, sorunsuz vize uygulamaları, potansiyel olarak dünyanın en iyi havalimanı ve dünyanın en uzun zipline hattı gibi atraksiyonlarla tatilcileri kendine çekmek için uğraşıyor.

Umman ziyaretçi sayısını artırmayı amaçlarken bu husustaki çalışmalarını da sürdürülebilir bir hızda turizme ayak uydurarak hassas bir şekilde gerçekleştiriyor. Umman son zamanlarda pek çok ziyaretçi teşviği açıkladı bunların arasında ülkenin Al Hamra’da yapmak istediği dünyanın en büyük zipline hattı da var. Zipline insanların yüksek bir noktadan çelik halatlarla aşağıya doğru kaydığı bir macera etkinliğini. Arabian Business’e açıklama yapan Turizm Bakanlığı zipline hattının bölgedeki turizmi arttırmak adına Misfat Al Abriyeen isimli Umman’ın en göz alıcı doğal güzelliklerine sahip dağlık köyde kurulacağını belirtti.

Umman’ın başkenti Maskat.

Ülke daha fazla misafir ağırlamaya hazırlanırken Umman’a gitmek hiç olmadığı kadar kolaylaştı. Yakında vizeler Kraliyet Umman Polisi’nin hazırladığı bir mobil uygulama üzerinden elektronik bir şekilde alınabilecek. Times of Umman’a konuşan bir yetkili sorunsuz bir elektronik vize uygulaması için uğraştıklarını belirtti. Umman Türk vatandaşlarına vize uygulasa da kapıda kolay vize avantajı sunmakta.

Havaalanlarındaki kapasiteyi arttırmak, ziyaretçi sayısının artmasında kilit öneme sahip ve bu hafta Umman, 14 Ocak’ta Duqm Havalimanı’nın resmi açılışını gerçekleştirecek. Yeni Havalimanı ülkenin bölgesel 4. havalimanı olacak ve ülkenin merkezine bir geçit görevi görecek. Havalimanı yılda yarım milyon insan ağırlayabilecek bir kapasiteye sahip ve istenirse bu rakam 2 milyona kadar çıkabilecek.

Bu arada Muscat Uluslararası Havaalanı, “havacılık endüstrisinin oscarları” sayılan 2019 Skytrax World’de en iyi havaalanı arasında yarışacak. Kazananlar 27 Mart’a kadar açıklanmayacak ama havaalanı şimdiye kadar pek çok ödül aldı.

Maskat.

Bu arada Muscat Uluslararası Havaalanı, bazen “havacılık endüstrisinin Oscarları” olarak adlandırılan 2019 Skytrax World’ün En İyi Havaalanı araştırmasına katılıyor. Kazanan 27 Mart’a kadar açıklanmayacak, ancak son teknoloji ürünü havalimanı Umman temalı mimarisi, etkinliği, misafirperverliği ve ileri teknolojisi ile şimdiden büyük beğeni topladı. Ticari hizmetlere başladıktan sadece üç hafta sonra, 2018 Dünya Seyahat Ödülleri’nde Ortadoğu’nun “Öncü Yeni Turizm Geliştirme Projesi” seçildi.

Havaalanları, zipline, vize bunların haricinde de Umman’ı ziyaret etmek için pek çok sebep var. Ummanlılar misafirperverlikleriyle ünlü ve ülkedeki saltanatın politik istikrarı ülkeyi bir turizm merkezi yapmaya başladı.

Kaynak

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir