Sintra’da yapılacak 7 eğlenceli aktivite

Lizbon‘a 45 dakika uzaklıkta yer alan Portekiz kenti Sintra‘da yapılacak pek çok aktivite var. Şehrin tarihi 1400’lü yıllara, Sintra’nın doruğuna bir manastır yapılmasına dayanıyor. 1755 yılında Lizbon’da meydana gelen büyük deprem şehrin çoğunu yerle bir edince bu alan yıllarca varlığını boş bir şekilde sürdürdü.

1800’lerin ortasında kralın oğlu Sintra’nın ormanlık alanlarından çok etkileniyor ve kral olan babası bu toprakları canlandırmaya karar veriyor. Kral burada yaz aylarını dinlenerek geçirmek için inşalara başlıyor. Burada kaleler, büyük bahçeler, nefes kesici manzaralar, plajlar, uçurumlar göreceksiniz.

Sintra bizim Portekiz seyahatimin en güzel yeriydi. Lizbon’dan trene atlayıp geldik ve burada bütün günü geçirdik. Sizin Sintra seyahatinizin de güzel geçmesi için 7 favori aktivitemizi bu yazıda topladık.

1. Küçük araçlardan veya bisiklet kiralayın

Sintra’da sizi her yere götüren otobüsler var ama duraklarda uzun kuyruklar olabiliyor. Biz en iyi çözümü elektrikli küçük araçları kiralayarak bulduk. Araçlar normal arabalardan çok daha küçük dolayısıyla park etmek çok daha kolay.

BENZER YAZI:  Eksantrik Avrupa kaçamakları

Tren istasyonunun dışında farklı araç kiralayan firmaları göreceksiniz. Çok yardımsever ve bilgililer. Sizin için çoğu şeyi kolaylaştıracak.

Sintra’da kiralayabileceğiniz elektrikli minik araçlar bulunuyor.

2. Prenseslere layık sarayı gezin

Pena Sarayı Sintra tepelerinin birinin üzerinde yer alan renkli bir kale ve açık bir günde bu kale Lizbon’dan bile görülebiliyor.

7.50 euroya kalenin dışını gezebilir, 14 euroya ise her yerini gezmenize izin verecek bileti ve sesli tur rehberini satın alabilirsiniz.

Bu kaleye şehirde çalışan otobüsler var ya da bizim gibi yürüyerek gelebilirsiniz. Yürümeyi düşünüyorsanız rahat kıyafetler ve ayakkabı giyin çünkü tepeye doğru bir tırmanış yapacaksınız.

Pena Sarayı prensesler için yapılmış gibi rengarenk.

3. Sardalyaların tadına bakın

Portekizliler sardalyaya bayılıyor. Çoğu dükkanda bulabilirsiniz hatta bisiklet veya araç kiralanan yerlerde bile varlar.

BENZER YAZI:  Keşfetmek isteyenlere 9 yurt dışı turu

Herkesin damak tadına uymayabilir ama her yere götürebileceğiniz tuzlu güzel atıştırmalıklar. Pek çok çeşidi olduğu için satın almadan önce etiketlere bakmakta fayda var.

Konserve sardalyalar Sintra’da çok tüketiliyor.

4. Bahçelerde kaybolun

Sintra’nın açık ara en güzel yeri Quinta da Regaleira. Burası haritayı bir kenara bırakıp virajlı yollara kendinizi teslim etmeniz için harika bir yer. Burada yeşilliklerden oluşmuş labirentlerden mağaralara, ormanlara, gizli kuyulara çıkacaksınız.

Eğer araçla giderseniz ana girişte bir otopark var ve kişi başı ücret 6 euro. Aile ve çocuk indirimi mevcut.

Quinta da Regaleira.

5. Kuyulara inin

Quinta da Regaleira’de ayrıca 2 tane gezebileceğiniz kuyu var. Yukarıdan aşağıya doğru inme şansınız olan bu kuyularda isterseniz aşağıdan yukarıya doğru da tırmanabilirsiniz. Kuyularının dibinde keşfedilmeyi bekleyen mağaralar da var.

Quinta da Regaleira’da kuyulara inip çıkabilirsiniz.

6. Kumlarda yürüyün

Sintra kıyılarında okyanusu görebileceğiniz bir kaç yer var. Bütün plajları görmek günler alır ama bizim en sevdiklerimiz otoparkı olanlardı.

BENZER YAZI:  Dünyanın en konuksever ülkeleri

Bizce en muhteşem yer Praia das Azenhas do Mar. Denize tepeden bakan evleri ve çağlayanı andıran şelalesiyle manzaraya bayılacaksınız.

Ya da bir havlu alıp Praia das Macas’ta yerel insanlarla kumda dinlenebilirsiniz. İki plaj seçeneği de restoran ve park alanına sahip eğer ihtiyacınız varsa.

Praia das Azenhas do Mar.

7. Uçlarda yaşayın

Avrupa’nın en batı noktası Cabo da Roca. Burada pek çok turistle karşılaşacaksınız ama yine de pek çok fotoğraf çekebileceğiniz yer var.

Uçurumun tepesindeki levhayla fotoğraf çektirmek için sıra bekleyebilirsiniz. Ücretsiz park alanı, küçük bir kafe-restoran ve tuvalet var.

Cabo de Roca.

Kaynak

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir