Sırbistan çıkarması: Belgrad

Avrupa’nın ortasında eskiyi anımsatan bir ada gibi duran Sırbistan‘ın başkenti Belgrad, şimdi yepyeni bir enerjisiyle donanıyor.

90’lı yıllarda Doğu Bloku’nun en gelişmiş ülkesine başkentlik yapan Belgrad, yakın zamanda ülkenin yaşadığı onca siyasi gerginliği üzerinden atmış gibi taze. Yaz aylarında sirkülasyonu, Ada Ciganlija plajlarına ve Sava Nehri kıyılarına kayan şehrin belki de en cezbedici yanı, İstanbul’a yakınlığı, uçuşların hesaplılığı ve vize gerektirmemesi (yine de pasaportunuzda önceden bir Schengen vizesi yoksa kapıdan çevrilebilirsiniz (dikkat!). Belgrad’ın Eski Şehir bölümüyle ilk karşılaşmanızda, ister istemez bir terkedilmişlik hissi gelse de; birçok Avrupa kentinden farklı karaktere sahip olması ayrı bir motivasyon kaynağı. Tuna ve Sava nehirleri manzarasına karşı Kalemegdan gezintileri, popüler Knez Mihajlova Caddesi‘nde alışveriş, Zemun bölgesinin tarihi kasaba atmosferinde keyifli bir tur, Kalenic Pijaca Pazarı’nda gurme alışverişi, şehrin turistik tavernalar sokağı, Skadarska‘da Balkan orkestraları eşliğinde geleneksel sofralar… Belgrad tecrübesi denilince, akla ilk gelenler. Yeter de artar ancak yetinmeyenler için sıra dışı keşif noktaları da mevcut.

Gradstor

Eski Şehrin canlanan yüzü Savamala bölgesi, cazibesini Gradstor‘a borçlu. Şehrin tekstil ve aksesuar tasarımcıları, bu iki katlı şirin mağazada stant açıyor. Özel tasarım ürünleri kadar, vintage parçaları da es geçmemek gerek. Burası, Belgrad’ın dinamik sosyal ortamıyla tanışmak için de ideal. Akşamüzeri 5’te açılan mekan, her gün 10’a kadar açık. Özel etkinliklere, konuk DJ’lere ve küçük konserlere denk gelme olsasılığınız yüksek. Meraklıları, civardaki grafittileri de gözden kaçırmamalı. Dünyaca ünlü grafitti sanatçısı Blu’nun özel çalışması, hemen yakınlardaki Pop Lukina Caddesi’nde. (gradbeograd.eu)

BENZER YAZI:  Vahşi Güzel: İrlanda

YOLOstel

Kalemegdan kalesine sadece birkaç adım mesafede, eski bohem mahallesi Skadarlija ile tasarım bölgesi Savamala ile dirsek temasında bir noktada açılan bu konaklama mekanı, hesaplı konaklama yerleri olan hostellerin de tasarımdan ve incelikten nasibini alabilecğini ispat eden dünya trendinin Belgrad’daki çıkarması. Dört odalı bu küçük mekanda, kişi başı fiyatlar 30 liradan başlıyor. (yolostel.rs)

YOLOstel'de bir oda.

YOLOstel’de bir oda.

Kafana ?

1800’lülerde Rum bir mimar tarafından, cumbalı Osmanlı evi stilinde inşa edilmiş bir binada konuk ağırlayan Kafana ? (mekanın adındaki soru işareti, mekan sahibi ile kilise arasındaki eski bir husumete dayanıyor), şehrin belki de en eski restoranı. Osmanlı kahvehanelerinden zamanla içkili taverna tipi restoranlara dönüşen kafana müessesesi, son yıllarda Belgrad’da popülerliğini yitirse de kültürel miras olarak devlet korumasundaki bu taverna, geleneksel Sırp mutfağını tanımak için ideal. Canlı Balkan müziği eşliğinde börekler, rostilj’ler, rakija ve Vranac şarapları sofraya geliyor. (Kralija Petra Soakak, 6.)

BENZER YAZI:  İspanya'ya gitmeden önce bilinmesi gerekenler

Metropoliten

Şehrin alışveriş popülasyonu genel olarak Yeni Belgrad yakasındaki USCE Alışveriş Merkezi‘ne kaysa da daha rafine zevkler ve özel butikler için Kralja Petra (Kral Petra) Sokağının doğuya uzanan kısmı, hala ayrı bir yere sahip. Haute couture mağazalar, tasarım dükkanları, şarap butikleri ve özel kumarhaneler ağaçlar arasında kaybolan bakımlı binalarıyla bu yakada toplanmış. Metropoliten ise burada karşınıza çıkacak sıra dışı bir kozmetik firması. Özel üretim parfümler konusunda tam bir cennet olan butikte; Comme des Garçons parfümlerinden kokulu heykel mumlara, pek çok alternatif var. (metropoliten.rs)

Supermarket

Belgrad’ın Dorcol tarafındaki bu konsept mağaza; moda, sanat, müzil ve gastronomiyi aynı potada eritiyor. Marc Jacobs, S’NOB, United Nude, Muuto, Acne, Melissa gibi markaların yanı sıra sezon başlarında özel koleksiyonlara da yer veriliyor. Mekanın restoranı ise kahvaltıları, deniz mahsulllü nefis yemekleri, Asya spesiyaliteleri, taze kokteylleri ve seçkin şaraplarıyla öne çıkıyor. Günün farklı anlarında çeşitli ikramlara ve sürpriz workshop’lara rastlamanız kaçınılmaz. Yazın açılan terası ve de mini spa’sı da burayı kentin genç alternatif kesimi için vazgeçilmez yapıyor. (supermarket.rs)

BENZER YAZI:  Bolonya'da yapılacak en güzel 10 şey

Yakın Rota: Novi Sad

Belgrad’a kadar gelmişken ülkenin kültürel ve sosyal açıdan jokeri sayılan, Voyvodina bölgesinin başkenti Novi Sad‘a yolunuzu düşürün. Belgrad’a 1,5-2 saatlik mesafedeki Novi Sad, kalbinde yer alan eski şehri tüm ihtişamıyla korumayı başarmış. Üstelik, geceleri alternatif eğlence anlayışının dozu, kimi zaman Belgrad’tan bile daha yüksek. Ne de olsa Avrupa’daki ünlü Exit Festivali ile parlayan bir şehir burası. Festival bu yıl 10 Temmuz’da başlıyor ve Damon Albarn, Disclosure gibi isimleri ağırlıyor. Not düşülmeli!

Novi Sad / Sırbistan

Novi Sad / Sırbistan

 

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir