Tel Aviv seyahat ipuçları

Tel Aviv‘de yapılacak pek çok eğlenceli şey var. Bu yazıda Tel Aviv’de gezilecek yerlerin bazılarını anlatmaya çalıştım. Ayrıca gece hayatını ve bazı restoranları da denemelisiniz! Tel Aviv’in en sevdiğim özelliği çok para harcamadan şehrin tadını çıkarabilirsiniz. Paramızı çarçur etmeden gezebiliyorsak neden yapmayalım ki? Şehirde her yere yürüdüm ve İsrail’in enerjisini hissettim. Tabii ki kuruş harcamadan görebileceğiniz harika manzaralar var. Jaffa’dan, plajlardan, pazarlardan bahsediyorum. Buralar Tel Aviv’de ücretsiz gezebileceğiniz en güzel yerlerden.

Yafa

Eski Yafa şehrin dışında, limanın yanında küçük bir yer. Eski ve alımlı sokaklarda yürüyebilirsiniz. Ayrıca gün batımını izlemek için harika bir yer! Bell Cafe’nin balkonunda oturup kahvenizi yudumlarken sahil şeridinin güzelliğini izleyebilirsiniz.

Yafa

Tel Aviv plajları

Tel Aviv’de pek çok plaj var ve en iyisini bulmak için hepsini gezmeye değer! Her şeyden önce Tel Aviv’de sörf yapabiliyorsunuz. Ben oradayken ilk gün deniz çarşaf gibiydi ama ikinci gün dalgalarla beraber herkes sudaydı. Benim favori plajım Hilton’un yanındaki.

Tel Aviv plajlarında sörf yapabilirsiniz.

Levinsky Pazarı

Carmel Pazarı muhtemelen Tel Aviv’in en meşhur pazarı çünkü insanlar Levinsky Pazarı’nın farkında değiller. Biz bu pazarı harika bir tur şirketi olan BE Tel Aviv Turları’yla keşfettik. Harika yemek turları, bar keşifleri, sokak sanatı turları ve tabii ki pazar turları düzenliyorlar. Bu tura her şey dahil, biz sürekli yiyip içtik. Bu alanı yerellerle gezmek fantastik bir deneyimdi. Benim favori durağım Cafe Levinsky 41 oldu. Çok küçük ama çok alımlı bir yerdi! Orijinal ve lezzetli içecekleri tadabilirsiniz.

Lenvinsky Pazarı

Abraham Hostel Etkinlikleri

Abraham Hostel her hafta konser, parti gibi etkinlikler düzenliyor. Çoğu etkinlik misafirlerine ücretsiz oluyor ve bazıları da tüm herkese açık oluyor. Tel Aviv’de eğlenmek için gelecek etkinliklerine göz atmak isteyebilirsiniz.

BENZER YAZI:  Tel Aviv'e ne zaman gidilir?

Tel Aviv’de gece hayatı

Tel Aviv’in gece hayatı hakkında o kadar çok şey duydum ki tecrübe etmek zorunda hissettim kendimi. İlk haftamda bir bar gezisine katıldım ve beni bazı hipster, ilginç, benzersiz, eğlenceli barlara götürdü. Her bar diğerinden çok farklı ve hepsinin enerjisi değişik. Eğer Abraham Hostel’de kalıyorsanız ünlü bar gezilerine katılabilirsiniz ya da BE Tel Aviv Tur Şirketi’ne sorabilirsiniz. Tel Aviv’de dışarı çıkmak eğlenceli! Benim önereceğim iki bar deneyimi:

The Butler & Bellboy Bar
The Butler, Bellboy Bar’da yapılan özel bir parti. Barda ünlü içkilerinin yapımının gösterildiği bir workshopa katılıp, orijinal kokteyllerin tadına baktık. (Aslında arkadaşım baktı ben alkol tüketmiyorum.)

Bellboy Bar muhteşem bir atmosfere sahip benzersiz bir bar. Cidden tuvalete gitmek bile bir deneyimdi. Bazı çılgın kokteyllerini hazır Tel Aviv’deyken deneyebilirsiniz.

Bonus: Ayrıca brunch veriyorlar ve yiyecekleri de harika yani burayı bir kahvaltı seçeneği olarak da düşünebilirsiniz! (Ben denemedim ama hayal kırıklığına uğratmayacağına eminim!)

The Prince
The Prince terasta içmek için kusursuz bir yer. Buranın bir restoran olduğu, dolayısıyla yemek servislerinin de olduğu aklınızda bulunsun. Burası hakkında en havalı şey hiçbir şeye benzemeyen çok eski bir binada bulunması ve atmosferin muhteşem olduğu!

BENZER YAZI:  Tel Aviv'e ne zaman gidilir?

Tel Aviv’de yeme içme

İsrail’in humus ülkesi olduğunu biliyordum ama başka ne yiyeceğimi bilmiyordum. Humusun büyük bir fanı olmadığım için endişelerim vardı. Açıkçası, millet, İsrail yemekleri beni büyüledi! Çok fazla YEDİM! Pek çok yeni şey denedim (ki bu benim gibi seçiçi biri için çok kolay olmaz) ve hepsine bayıldım. Humusu da denedim ve beğenmemezlik yapmadım! Konu İsrail’de yemekse aklınızda bulunması gereken iki yerden bahsedeceğim:

  • Şabat Gecesi Yemek Deneyimi
  • Eat. Eat. Repeat.

Betzavta ile Şabat Gecesi Yemek Deneyimi
Betzavta İbranice “hep beraber” demek. Betzavta’nın konsepti harikaydı: gezginleri ve yerelleri bir araya getirip benzersiz bir İsrail mutfağı deneyimi yaşatıyorlar. Şabat gecesi deneyimledik ve çok tatlı bir aile bizi yemek için ağırladı. Sistem şu şekilde çalışıyor: internet sitesinden form dolduruyorsunuz, kriterlerinize uygun bir aile ile eşleşip, ailenin evinde akşam yemeği yiyorsunuz. Site: https://betzavta.me

Abraham Hostel’de yemek pişirme workshopu
Abraham Hostel, İsrail kültürünü tanımak isteyen gezginler için harika bir seçenek. Büyük mutfaklarında yemek pişirme work shopları düzenleyerek Şabat akşamları organize ediyorlar. Ben de katıldım ve şakşuka yapımını öğrendim. Şakşuka Orta Doğu’da oldukça popüler olan bir yemek.

Tel Aviv’in iyi restoranları:

Diğerlerinden farklı olarak da gidilebilecek restoranlar var.

Erez Yemenite Restaurant: Carmel Pazarı’nın bitişiğinde ufak bir restoran. Çok ucuza çok büyük porsiyonlar sunuyorlar! Burayı bir yerel tavsiye etmişti ve benim favorilerimden oldu!
Shakshukia: Şakşukasıyla ünlü bir restoran. Burayı da bir yerel tavsiye etmişti.
Miznon: Pide içinde sandaviçler sunan havalı bir restoran.
Citizen: Benzersiz kahvaltı ve öğle yemeği için uygun bir yer. Dijital göçebelerin çalışması için de uygun bir ortamı var.
Dinner in the Dark at Nalaga’at: Duyumsal bir deneyim için bu restoranda karanlıkta yemek yiyebilirsiniz.
Saluf & Sons: Levinsky Market’te yer alıyor İsrail’de yediğimiz en lezzetli yemeklerden bazılarını yedik. Humusu ve pideleri burada yiyin!
We like you, too: Burası Tel Aviv’deki favori kahvecimdi. Oldukça küçük ve sokağın ortasında bir yerde. Yanınıza bir battaniye alıp çimenlerin üzerinde kahvenizi yudumlayabilirsiniz.

Miznon

Tel Aviv’de nerede kalınır?

Abraham Hostel‘de bir hafta geçirdim ve sırt çantalı gezginlere, ailelere, çiftlere öneririm. Yatakhaneleri ve özel odaları var. Bina büyük ve kendi yemeğini hazırlamak isteyenler için mutfakları da mevcut. Barı ve terası vakit geçirmeye değer.

BENZER YAZI:  Havalar soğuyunca Tel Aviv

Tel Aviv’e geri döndüğümde Hotel Saul‘de üç gece geçirdim. Tel Aviv’in merkezinde yer alan şirin bir otel. Mahremiyet ve rahatlık isteyenlere güzel bir seçenek.

Hotel Saul

Kaynak

Tel Aviv’e ne zaman gidilir?

Havalar soğuyunca Tel Aviv

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir