Terminallerde lezzet atağı

Artık güvenlik kontrolünden hızla geçip kendimizi uçağa attığımız günler geride kaldı. Tüm veriler, yolcuların havalimanlarında daha fazla zaman harcamaya gönüllü hale geldiğini gösteriyor. Bunda, sunulan yiyecek-içecek servislerinin, fast food stantlarından öteye geçerek çeşitlenmesinin ve havalimanları bünyesinde tam donanımlı restoranların açılmasının da payı büyük. 2000’den buyana, Atatürk Havalimanı’nın yanı sıra Ankara, İzmir ve Alanya’da; ayrıca Tunus, Üsküp, Tiflis ve Batum’da toplam 9 havalimanında yiyecek-içecek servisi sunan BTA’nın Operasyondan Sorumlu İcra Kurulu Üyesi İbrahim Demir, yolcuların artık sadece daha sık seyahat etmekle kalmadığını; aynı zamanda havalimanlarında yiyecek-içecek için zaman ve bütçe de ayırmaya başladığını söylüyor.

Tüm havalimanlarında günde 58.000 yolcuya hizmet veren BTA’nın yarattığı en dikkat çekici markalardan biri ise İstanbul Atatürk ve Ankara Esenboğa havalimanlarındaki Tadında Anadolu mağaza ve restoranları, Türkiye çapında pek çok ilden 500’e yakın yerel tadı havalimanına taşıyan bu self servis restoranlarda, Anadolu yemekleri orijinaline sadık kalınarak hazırlanıyor. Yolcular, yemeklerde kullanılan özel malzemeleri ve Türk kültürünü yansıtan hediyelik ürünleri de satın alabiliyorlar. Şimdiye kadar Hatay, Antep ve Malatya mutfak haftaları da düzenleyerek, o kentlerin en iyi restoran ve şeflerini de ağırlamışlar!

Yine BTA tarafından işletilen TAV Airport Hotel bünyesindeki Sky Restaurant da aprondaki uçakları seyretmenize imkân veren duvardan duvara camlarıyla ziyarete değer. Öte yandan, uluslararası havalimanları da kendilerini yiyecek-içecek konusunda yenileme yarışında. Örneğin Los Angeles International Airport’un (LAX) 1,9 milyon dolarlık yeni terminali Tom Bradley International Terminal, L.A.’in en yetenekli şefine başrolü vermeye hazırlanıyor. Televizyon yarışma programı Top Chef’in galibi Michael Voltaggio, Batı Hollywood’daki popüler restoranı Ink.sack’in bir şubesini de havalimanına açmış. “Sadece kısa bir aktarma molasında bile, şehrin gerçek tadını alabileceğiniz bir yer oldu,” diyor. Aynı terminalde kült haline gelmiş Umami Burger, Suzanne Goin’in Larderat Tavern restoranı ve Meksika kantini Border Grill gibi yerel favoriler de şimdiden yerini almış.

New York’ta ise havalimanında lezzet çıtasını yükseltme arzusu, tam bir yarışa dönüşmüş durumda. LaGuardia Havalimanı Jim Lahey (Crust) ve Andrew Carmelli (Victory Grill) gibi aranan şeflerle anlaşırken; JFK’de henüz açılan, 1,4 milyon dolarlık Delta havayollarına ait kanatta, Shake Shack ile şu sıralar şehrin kuşkusuz en popüler şefi Marcus Samuelsson’dan Uptow Brasserie gibi restoranlar konuk ağırlamaya başladı. Bütün bunlar, havalimanlarında geçirdiğimiz sürenin de yolculuk keyfine dahil olması anlamına geliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir