Tolkien’e adanmış Orta Dünya sergisi açılıyor

Kollektif pop kültür hayallerimizi Tolkien’in Yüzüklerin Efendisi maceralarının yaşandığı Orta Dünya ve onun öncesini anlatan Hobbit gibi harekete geçiren bir kaç yer var. Kendinizi Tolkien’in yarattığı dünyaya çekmek istiyorsanız, o zaman sizin için mükemmel olabilecek yeni bir sergi açılıyor.

Tolkien’in sergilenen illüstrasyonlarından biri.

“Tolkien: Orta Dünya’nın Yaratıcısı”, The Morgan Library & New York City Müzesi tarafından yakında açılacak serginin adı. Organizastörler sergi hakkında “Amerika Birleşik Devletleri’nde şimdiye kadar bir araya getirilmiş en büyük Tolkien koleksiyonu” açıklamasını yaptı.

1937-1949 yılları arasında tasarlanan Tolkien’in ilk Orta Dünya haritası. © Tolkien Trust 1992, 2015

Sergide, aile fotoğraflarından, Tolkien’in hatırasına yaklaşık 120 parçanın yanı sıra, Yüzüklerin Efendisi dünyasını kağıda ilk koyduğu zamandan itibaren orijinal haritaları, illüstrasyonları, elyazmaları ve tasarımları yer alacak. Sergi açıklamasında “Yoğun görsel hayal gücünü, özel bursu ve Tolkien’in en değerli eserlerini şekillendiren günlük yaşamın özelliklerini anlamak için eşsiz bir fırsat” sözleri yer alıyor.

Tolkien’in Hobbit için tasarladığı ilk kapak da sergide görülebilir parçalardan biri.

Kütüphane Şefi John McQuillen, “Orta Dünya’nın vizyonunu oluştururken ve gösterirken Tolkien’in omzunun üzerinden bakıyor gibiyiz” açıklmasını yaptı. “Büyücünün adını Gandalf olarak değiştirdiğinde veya birdenbire Bir Yüzük fikriyle ortaya çıktığında, öykünün yaratılmasındaki anları anlayabiliyoruz”. diye sözlerine devam etti. Toplanan tüm materyaller sayesinde ziyaretçiler Tolkien’in yarattığı dünyasının inşa sürecini gerçekten gezebilir ve sevgili hikayelerinin nasıl doğduğunu görebilirler.

Sergide Tolkien’in kişisel fotoğraflarına da yer verilmiş.

Sergi 25 Ocak’ta misafirlerine kapılarını açacak ve 12 Mayıs’a kadar Morgan Küpühanesi & Müzesi’nde ziyarete açık olacak. Giriş ücreti yetişkinler için 20 dolarken öğrenciler 13 dolara sergiyi gezebilecekler. Cuma akşamları ise sergiyi gezmek ücretsiz.

Tek Yüzük’de beliren ateş yazısının ortaya çıkışı.

Tolkien: Orta Dünya’nın Yaratıcısı sergisi hakkında daha fazla bilgi almak için müzenin resmi internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Kaynak

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir