Trenle seyahat ve Avrupa’da trenle ulaşım

Avrupa’nın en yeni tren hatlarında, hız daha yüksek; fiyat daha düşük.

Paris -> Barselona : SNCF hızlı tren hattının son bölümünün aralıkta tamamlanmasıyla, Fransız ve Katalan başkentleri arasındaki 12 saatlik seyahat süresi yarıya indi. (sncf.com)

Marsilya -> Paris : Kıtanın ilk ekonomik hızlı servisi Ouigo‘nun fiyatları, ortalamanın çeyreği kadar. Dezavantajı mı? Daha az konforlu istasyonlar, yeme-ime imkanı olmaması ve sadece online yapılabilen rezervasyon. (ouigo.com)

Helsinki -> St. Petersburg : Allegro trenleri Fin başkenti ile Rusya’nın batı metropolü arasındaki seyahat süresini 5 buçuk saatten 3 buçuk saate indirdi. (vr.fi/en)

Roma -> Floransa -> Milano : Avrupa’nın ilk özel hızlı tren operatörü Nuovo Trasporto Viaggiatori, devlet işletmesi Trenitalia ile kıyaslanabilir hız ve fiyatlara, daha iyi koltuklara ve servise sahip. (italotreno.it/en)

Tren pasoları

Eurail, sırt çantasıyla gezenler için uzun zamandır favori bir tren şirketi. Ancak doğaçlama seyahat etmeyi seven gezginler için de büyük fırsatlar sunuyor. Dört ülkeye kadar geçiş sağlayan ünlü Eurail Select Pass, artık Türkiye ziyareti için de kullanılabiliyor. Koltuk rezerve etmenin ekstra ücrete tabi olduğunu unutmayın (özellikle de hızlı trenler ve uluslararası rotalarda). Ayrıca bu pasolar, Napoli, Pompeii ve Sorrento arasında işleyen Circumvesviana hattı gibi bazı güzergahlarda geçmiyor. (euroail.com; raileurope.com)

Trenle seyahate çıkarken;

1. Biletinizi önceden alın: Kuyrukları ve bilet gişelerini es geçin (birçoğu sadece çipli kredi kartı kabul ediyor). Fransa ve Belçika’da, kağıdın yerini e-biletler alıyor; İsveç’te ise bilet bilgileriniz SMS olarak geliyor.

2. İyi planlayın: Portörler bugünlerde ender bulunuyor. Eğer bagajınızı tek başınıza idare edemiyorsanız, oteliniz veya seyahat acenteniz aracılığıyla ekstra yardım için gerekli düzenlemeleri önceden yapın.

3.Biletinizi okutun: Belli bir kalkış zamanı olmayan tren biletiniz varsa, kalkış öncesi biletinizi bir makinede okutmanız gerekir. Eğer unutursanız, cezası 300 dolar kadar yüksek olabiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir