Uzun uçuşlar için 5 tavsiye

Hepimiz seyahat etmeyi seviyoruz ama çoğumuz amaçladığımız destinasyona ulaşırken yaşanan yorgunluğu sevmiyor. Metal bir tüpte, yaklaşık 300 yabancıyla yarım bir gün geçirmek kulağa iyi gelmiyor. Özellikle de sıkıcı ve rahatsız uçuşlar da…

Çok sayıda uzun uçuşlar yaptım bunlara 13 saatlik Tel Aviv-Philadephia veya 12 saatlik Sidney-Seul veya 11 saatlik Varşova-New York dahil. Her uçuşta bazı stratejiler geliştirdim. Yine de bir insanda işe yarayacak şeyin diğer başka bir insanda yaramayabileceğinin farkında olmak gerek. Herkesin aklı ve vücudu farklı. Sıkça uçtukça kendiniz için en iyi metodları siz keşfedeceksiniz. Ama başlamak için işte size 5 uçuş tavsiyesi.

1. İyi bir koltuk rezervasyonu

Doğru koltuğu seçmek çok önemlidir. Kesinlikle orta koltuklardan kaçının. İki kişiyle kolçakları paylaşmak sizi delirtebilir. Özellikle de bunu 12 saat boyunca yapacaksanız. Bazen bir koltukta daha rahat oturmak çok daha iyi uçmanızı sağlar. Ayrıca lavabolara yakın bir yere oturursanız ekstra sese maruz kalırsınız.

2. Uyumak için bir yol bulun

Gözleri kapatmak uzun uçuşlar için önemlidir. Eğer uçuşta dinlenmezseniz ileriki birkaç gün tamamen bir zombieye dönüşürsünüz. Rahat, geniş ve sıcak giyinin. Çoğu uçaklarda klima vardır.

Herkesin uyumak için değişik yöntemleri vardır. Kimisi uçuştan önceki gece uyumaz uçakta uykuya dalır, kimisi uyku hapı alır. Sizin de benzer bir metodunuz olsun hatta uçaktan önce deneyebilirsiniz çok iyi olur.

Eğer bu stratejiler sizde çalışmıyorsa bir göz maskesi, kulak tıkacı ve yolculuk yastığı edinin. Hatta küçük bir battaniye getirmeniz işinize çok yarayabilir. Eğer hala uyuyamıyorsanız koltuğunuzdan kalkın, vücudunuzu hareket ettirin. Yürüyüş ve hareket kanın vücudunuzda hareket etmesini sağlar. Insomniadan kurtulursunuz.

3. Kendinizi meşgul tutun

Gözleriniz kapanmıyorsa kendinizi meşgul etmek yapabileceğiniz en iyi şey. Uçağa kendi cihazlarınızı getirip, film, müzik, oyunlarınızla vakit geçirebilirsiniz. İyi bir kulaklık hem uçaktaki sesi almanızı engeller hem de dinlediğiniz sesi yanınızdaki yolcuların duymasını engeller. Ayrıca uçakta wi-fi satın almanız yolculuğunuza ve kullanımınıza bağlı değebilir.

4. Sıvı tüketin

Çoğu gezgin uçmanın ne kadar vücuttaki suyu emdiğini bilmiyor. Uçuş boyunca sıvı tüketin, mümkünse meyve yiyin.

5. Kendinizi yenileyin

Yüz yıkamak, diş fırçalamak, tuvalete gitmek, yürümek gibi kendinizi yenileyecek eylemleri yapın.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir