Valencia’nın beklenen “Central Park”ı açıldı

Valencia‘nın iddialı Parque Central projesinin ilk etabının açılışı yapıldı ve ziyaretçilere şehrin en popüler semtlerinden birinde geniş bir yeşil alan sunuldu.

Park’ta bir göl de bulunacak.

Yaklaşık 11 hektarlık bu bahçenin içerisinde 1000 ağaç, 85000 çalılık, 70 bitki türü yer alıyor. Ayrıca parkta birkaç çeşme ve fıskiye, çocuklar için oyun ve tırmanma alanı, çiçek ve meyve bahçeleri de bulunuyor. Park, şehrin tren hatlarının yer altına taşınmasıyla sonlanacak büyük bir projenin bir parçası.

Parque Central projesinin ilk aşaması.

Hareketli Russafa semtini Malilla ile birleştiren proje tren raylarıyla ikiye ayrılmış mahalleleri birleştirmeyi amaçlıyor. El Pais’e göre bu kentsel park ilk olarak 1980’lerde yapılması planlandı.

Projede pek çok bahçe yer alıyor.

Eski bir demiryolu bahçesine yapılan bu park toplam büyüklüğün şimdilik %40’ını kapsıyor. Demiryolu bahçesinde bulunan eski tren hangarları da parkın tasarımına dahil edildi. Park halka 08.00-19.00 saatleri arası açık olacak.

Parkın tasarımını Gustafson Porter + Bowman ofisi yaptı.

Yakın tarhin en önemli kentsel gelişimlerinden biri olarak kabul edilen park tamamlandığında 23 hektarlık bir alanı kaplayacak ve toplam maliyeti 73 milyon doları bulacak.

BENZER YAZI:  Havadan çekilmiş fotoğraflarla harabeler

Sonraki aşamalar için zaman çizelgesi belirsiz olsa da, parkın bitmiş hali bir göl ve amfitiyatro içerecek. Peyzaj mimarı Kathryn Gustafson’un tasarımı, Valencian Ausiàs March’ın “Aigua plena de seny” isimli şiirinden (bilgelikle dolu su) ilham alıyor.

Proje tamamlandığında burada amfitiyatro yer alacak.

Kaynak

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir