Vietnam’da lezzet turu

Kumbaracı Yokuşu’nda yer alan, İstanbul’un ilk Vietnam restoranı Cochine’in sahibi ve şefi Chris Maxwell, Vietnam’a mutfak penceresinden giriyor.

Altı yıl Hindistan’dan Vietnam’a Asya ülkelerinde mutfak keşfi yapan Chris Maxwell, Vietnam’ın unutulmuş eski binalarında açılan yeni ve deneysel restoranlardan etkilenerek kolları sıvamış ve ülkeye lezzet turları düzenlemeye karar vermiş. “Gideceğimiz restoranların şefleriyle özel mönüler tasarladık,” diyor Maxwell. “Güneyde Ho Chi Minh’den (eski adıyla Saigon) kuzeyde Hanoi’ye uzanan bu mutfak yolculuğu, yemek yapım dersleriyle bir gurme deneyimine dönüşecek. Derslerde, yemek kültürüne yakından bakacak ve kendi yemeğimizi yapacağız.”

Vietnam yemekleri oldukça hafif, yani çok kilo yapmıyor! En geleneksel yemekleri olan, sebzeli ve etli noodle çorbası pho bo’yu aslında kahvaltıda yiyorlar. Sulu olduğu için hazmedip yükünden kurtulmak çok kolay. “Ama çok yerseniz,” diyor Maxwell, “benimki gibi küçük bir pho göbeği de yapabilirsiniz!”

BENZER YAZI:  Ocak-Nisan Cruise Seyahatleri

Turun devamında, lezzet kâşifleri Vespa motosikletlere atlayıp Saigon’un ünlü sokak yemeği mekânlarını da turlayacaklar ve Fransız kolonyalistlerden esinlenen, baget ekmeği arasına egzotik malzemelerle yapılan bahn mi sandviçlerinden xöi’ ye (yapışkan pirinç) ve Goi cuon’a (pirinç hamuruna sarılı yaz sebzeleri) gibi Vietnam klasikleri tadacaklar.

Maxwell’in, solo bir lezzet keşfine çıkmak isteyenler için de birkaç önerisi var: “Saigon’daki Vietnam füzyon restoranı olan ve sofraya durmadan paylaşmalık küçük porsiyonların geldiği Xu’ya (xusaigon.com) gidin. Mekong Deltası’ndaki Hau Nehri üzerinde yer alan, Fransız kolonyal döneminden kalma Victoria Can Tho’nun (victoriahotels.asia) ahşap zeminli Vietnam stili odalarından birinde konaklayabilir, civardaki pirinç tarlalarında bisiklet turuna çıkabilirsiniz.”

İnce dilimlenmiş etli noodle çorbası pho bo.

İnce dilimlenmiş etli noodle çorbası pho bo.

Oasis Turizm’in düzenlediği tur, 22 Mayıs-2 Haziran tarihlerinde gerçekleşecek. Kişi başı 3.000 Eurodan başlıyor; cochineculinarytours.com.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir