Yemekte Avrasya füzyonu: İstanbul

Deniz kıyısı balık restoranları, dumanlı kebapçıları ve nefis mezeler servis eden meyhaneleriyle ziyaretçilerini her daim büyüleyen bu mega-kentte, son zamanlarda yerli şefler ile yabancılar da restoranlara hayat katıyorlar.

İtalya’nın en ünlü şefi Massimo Bottura, ilk mekânı RISTORANTE ITALIA‘yı lüks Zorlu Center’da açtı. Modena’daki avangart restoranı Osteria Francescana’daki başarılı yemeklerini burada tekrarlamaktansa, İtalyan klasiklerini özgün bir şekilde hazırlıyor: 25 saat boyunca çok düşük ısıda pişen, kemik iliğiyle zenginleştirilmiş sosla servis edilen osso buco, ya da neredeyse masanızdan uçacak hafiflikte bir tiramisu düşünün.

Kalabalık İstiklal Caddesi’ndeki çinili YENİ LOKANTA, şu sıra gitmeniz gereken meyhane. Şef Civan Er’in küçük tabaklarda servis ettiği ve eskiyi yeniden yorumlayan lezzetlerine hayran kaldık: Yanık Denizli yoğurdu ile servis edilen taze fasulye, cevizli sucuk, odun ateşinde dana pirzola denenmeli.

Yavaş yavaş bir dönüşüm geçiren Balat semtinde ise yönetmen Ezel Akay, 125 yıllık bir klasik olan AGORA MEYHANESİ‘ni hayata döndürdü. 60 yıllık bir aradan sonra rakının yeniden kadehlere dolduğu meyhanenin otlu ve narlı salataları, kızarmış yaprak ciğeri ve cızırdayan ahtapotu, mezeden beklentileri yükseltiyor.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir